کلایمر چیست ؟

کلایمر یا بالابر نما به نوعی از تجهیزات گفته می شود که جهت دسترسی به نمای ساختمان های بلندمرتبه، سدها، پلها، سیلوها، مخازن نفت و … بمنظور تعمیر و نگهداری، نظافت، نقاشی، سیمانکاری، رنگ کاری، نصب کامپوزیت پنل و بطورکلی بازسازی و نماسازی سازه های بلندمرتبه که امکان دسترسی به آنها دشوار می باشد مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از  کلایمر به جای داربست به مراتب از نظر هزینه، زمان انجام کار و همچنین ایمنی و کاهش حوادث بسیار مفید می باشد.

دریافت توضیحات بیشتر

تاریخچه کلایمر

طراحی و ساخت کلایمر به اواسط جنگ جهانی دوم بر می گردد. در آن زمان آلمانی ها به شدت در حال ساخت و ساز در بعدهای مختلف مسکونی و نظامی بودند. در این دوره ساخت ساختمان های بلند مرتبه بسیار گسترش یافته بود. لذا طراحان و ایده پردازان دنبال روش هایی بودند تا سرعت ساخت و ساز را افزایش دهند که در این خصوص می توان به ساخت دیوارهای آماده، سازه های متحرک و اتصال موقت و دیگر تکنولوژی های نو ظهور اشاره نمود. یکی از واجبات ساخت و ساز استفاده از داربست های فلزی بوده است. داربست با توجه به خصوصیاتی که داشت باعث طولانی شدن و کاهش امنیت جانی کاربران می گردید در نتیجه محققان در صدد طراحی و ساخت تکنولوژی جایگزین بودند. تا اینکه در اواخر جنگ جهانی دوم نمونه اولیه از کلایمر توسط شرکت اسکافور ارائه گردید. در طی یک دوره آزمایشی یک ساله، این محصول بهینه سازی و سیستم های امنیتی مختلف بر روی آنها اضافه گردید. کلایمر با ورود به بازار سریعاً مورد استقبال قرار گرفت و عمدتاً در پروژه های ساختمانی و صنعتی مانند نیروگاه ها، سد سازی، پل سازی، برجک ها و تعمیر و نگه داری سازه های صنعتی مورد استفاده قرار گرفت. با مرور زمان، تکنولوژی کلایمرها تکمیل و سیستم های امنیتی مختلف اضافه گردید که باعث افزایش کارایی و اطمینان این دستگاه ها شدند

دریافت توضیحات بیشتر
تاریخچه کلایمر
مشخصات دستگاه کلایمر

اجزاء تشکیل دهنده کلایمر پرتابل

به طور کلی، کلایمر ها دارای عملکرد یکسانی می باشند اما نوع و شکل سازه های آن با توجه به نوع محل استفاده، ساخته می شوند و با هم متفاوت هستند.

هر کلایمر از 7  قسمت تشکیل شده است که به شرح زیر می باشد:

1- وینچ یا موتور، قسمت اصلی و مهمترین بخش دستگاه کلایمر می باشد که در مدل ها و ظرفیت هاي مختلف وجود دارد. دو نوع وینچ مکانیکی و وینچ برقی در بازار موجود است که اطلاعات آنها در جدول زیر 

اجزاء تشکیل دهنده کلایمر پرتابل

راهنمای استفاده از کلایمر

1- قبل از اینکه دستگاه کلایمر را به حرکت درآورید کلید سلکتور موتور ها باید در وضعیت میانی قرار گیرد تا با فشار دکمه Up یا Down روی صفحه کنترل هر دوموتور بصورت موازی و همزمان و در نتیجه حرکت تراز پلت فرم حاصل شود. با رها کردن دکمه فوق پلت فرم از حرکت باز می ایستد.

2- قبل از شروع کار با کلایمر، اپراتور باید پلت فرم را بدون بار تست نماید تا صدا، دما و بوی حاصله از موتور را چک نماید.