آشنایی با انواع یراق آلات

این روزها طراحی دکوراسیون منازل سر و صدای زیادی به پا کرده است و همه ما می دانیم که آشپزخانه و لوازم آن نقش به سزایی در زیباتر شدن دکوراسیون دارند و در این میان کابینت ها یکی از موثرترین بخش ها هستند. برای زیباتر شدن این بخش تاثیرگذار باید از یراق آلات کابینت شیک و زیبا استفاده نمود. یراق آلات از تنوع بالایی برخوردار هستند و با توجه به مدلشان می توان آن ها را در آشپزخانه های مختلف با سبک های متفاوت استفاده نمود. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع یراق آلات که در ساخت کابینت و لوازم دکوری منزل به کار می روند آشنا سازیم.

یراق آلات کابینت

یراق آلات کابینت علاوه بر زیبایی برای استفاده راحت و صحیح از آن ها نیز موثر هستند و از چند گروه اصلی تشکیل شده اند که هر گروه مدل های مختلفی دارد و در ادامه بیشتر با آن ها آشنا می شویم:

 • دستگیره
 • ریل
 • لولا
 • جک

دستگیره کابینت

برای باز و بسته کردن درب کابینت و کشوها باید از دستگیره استفاده نمود. دستگیره  کابینت در مدل های مختلف با ابعاد و اندازه های متفاوت تولید می شود که هر مدل متناسب با کابینت و کمد خاصی به کار می رود. به طور کلی دستگیره کابینت را می توان از لحاظ سبک و کاربرد به گروه های زیر تقسیم نمود:

 • دستگیره مدرن: دستگیره مدرن همان طور که از عنوانش مشخص است به دستگسره هایی گفته می شود که ساده و بدون هیچ طرح و نقشی تولید می شوند و مناسب نصب بر روی کابینت های سبک مدرن هستند.
 • دستگیره کلاسیک: دستگیره کلاسیک بر عکس مدل مدرن دستگیره های پر از زرق و برق و نقش و نگار را شامل می شود که در آن ها از طرح های شلوغ استفاده شده است و مناسب نصب بر روی کابینت، کمد و بوفه های پر از طرح و نقش سبک کلاسیک و رومی و ممبران می باشند.
 • دستگیره سرامیکی: دستگیره سرامیکی به شکلی طراحی شده است که از دو بخش فلزی و سرامیکی تولید گردد. از دستگیره سرامیکی نیز برای کابینت و کمدهای طرح سنتی و کلاسیک استفاده می شود.
 • دستگیره توکار: دستگیره توکار یکی از جدیدترین یراق آلات است که به شکلی تولید می شود که درون قطعه کار جای می گیرد و برای نصب آن می توان از چسب یا پیچ استفاده نمود.
 • دستگیره مخفی: دستگیره مخفی که به دستگیره شاخه ای نیز معروف است یکی از پرطرفدارترین دستگیره ها محسوب می شود. دستگیره مخفی به صورتی بر روی درب کابینت نصب می شود که مشخص نباشد. لازم به ذکر است که دستگیره کابینت مخفی در سه طرح L، G و U تولید می گیرد.

یراق آلات کابینت

ریل کشو

ریل کشو بدون شک اصلی ترین یراق کشو کابینت و کمد می باشد. ریل کشو برای نصب و حرکت روان کشو بسیار مهم و حیاتی است و مانند سایر یراق آلات در مدل های مختلف تولید می گردد. انواع ریل کشو کابینت و کمد به شرح زیر می باشد:

 • ریل ساده: نخستین مدل ریل، ریل ساده است که در دو نوع ریل ساچمه ای و ریل سفید تولید می گردد. ریل ساچمه ای در دو مدل دو تکه و سه تکه تولید می گردد که مناسب کشوهای سنگین می باشند و ریل سفید از یک نوار فلزی مجهز به قرقره تشکیل شده است که مناسب کشوهای سبک می باشد.
 • ریل مخفی: همان طور که مشخص است ریل مخفی کشو به شکلی طراحی شده است که هنگام نصب در زیر باکس کشو مخفی می باشد و نمای زیباتری به کشو می بخشد. ریل مخفی کشو در دو مدل آرام بند و مگنتی تولید می گردد که ریل های آرام بند مانع از به شدت بسته شدن کشو می شوند و ریل های مگنتی نیز در کشوهای بدون دستگیره به کار می روند.
 • ریل بدنه دار: ریل بدنه دار یک نمونه از ریل های پرطرفدار است که به طور کامل دیواره کشو را در بر می گیرد. لازم به ذکر است که ریل بدنه دار در دو مدل سام باکس و تاندوم باکس تولید می گردد.

ریل کشو

لولا

لولا یکی از یراق آلات است که بر روی درب کابینت، کمد، پنجره، صندوق, جعبه و سایر درب ها نصب می شود تا درب باز و بسته گردد. لولا نیز مانند سایر یراق آلات در ابعاد و مدل های مختلف متناسب با نوع درب تولید می گردند که به شرح زیر می باشند:

 • لولا گازور: لولا گازور یکی از لولاهای پرکاربرد است که در هنگام نصب درب کابینت استفاده می شود و از لحاظ شکل ظاهری شباهتی با لولاهای معمولی ندارد و از یک بخش شبیه به جک تشکیل شده است. لازم به ذکر است که لولا گازور در دو مدل زاویه دار و استاندار تولید می گردد.
 • لولا مصارف عمومی: لولا مصارف عمومی به لولاهای رایج در بازار اشاره دارد و شامل مدل های مختلفی همچون لولا قاب لبه، لولا تخت و لولا ویترینی می باشد.
 • لولا مصارف ویژه: لولا مصارف ویژه به لولاهای خاص و منحصر به فرد اشاره می کند این گروه شامل مدل های مختلفی همچون لولا باد بزنی، لولا پاشنه و ... می باشد.